Kąpiel psa

 Niezależnie od tego czy pies kocha wodę i pływanie
 
zdjęcie 1

czy preferuje jednak suche klimaty, niekoniecznie może mieć ochotę na kąpiel w wannie.
 
zdjęcie 2

Jeśli mamy możliwość, najlepiej jest przyzwyczaić psa do samego pobytu w wannie czy brodziku.
W tym celu umieszczamy na dnie wanny matę antypoślizgową lub po prostu gumową wykładzinę dzięki której poczuje się pewniej i nie upadnie uciekając w panice....co może przekreślić kolejną kąpiel na długie miesiące.
 

zdjęcie 3


Można oswajać psa z wanną codziennie, ćwicząc tylko samo przebywanie w niej i nagradzając za dobre zachowanie smakołykami. Kolejnym krokiem będzie puszczenie wody na same łapy, a następnie polewanie psa wodą z początku bez użycia szamponu. 


zdjęcie 4


Jeśli nie mamy czasu na stopniowe oswajanie, należy przede wszystkim zapewnić psu powierzchnię antypoślizgową, a sobie wszystkie niezbędne do kąpieli przedmioty jak np: szampon rozrobiony z wodą, 2 ręczniki, ręcznik papierowy, gąbkę, grzebień ...


Jeśli nie przygotujemy wszystkiego od razu, to osoba donosząca nam brakującą rzecz, będzie niepokoiła psa otwieraniem i zamykaniem drzwi, a to na pewno nie ułatwi nam kąpieli.


Kąpiel rozpoczynamy od namoczenia psa wodą w granicach 38 C, a następnie od polania szamponem z wodą. Następnie przy użyciu gąbki rozprowadzamy szampon równomiernie zwracając szczególną uwagę na miejsca, które pies brudzi najmocniej.

 

zdjęcie 5

Spłukujemy psa wodą na tyle dokładnie, aby nie pozostawić piany, która może spowodować podrażnienie skóry.
Osuszamy psa pierwszym ręcznikiem.
 
zdjęcie 6

Po czym odkładamy go na podłogę, gdzie za chwilę postawimy psa, aby osuszyć mu łapy, Drugi ręcznik służył nam będzie jako derka, którą owiniemy grzbiet psa podczas wyjmowania z wanny i stawiania na podłogę.
 

zdjecie 7


Dzięki takiej derce, pies otrzepując się, nie zachlapie nam całej łazienki wodą, a my unikniemy upadku na śliskiej podłodze.
Ręcznik, derka pozwoli nam osuszyć psa dokładniej po czym możemy użyć jeszcze ręcznika papierowego, który pozostawi sierść tylko lekko wilgotną. Psy długowłose przyzwyczajone do suszarki, proponujemy osuszać dokładnie poczynając od podszerstka, bo w przeciwnym razie lekko wilgotna sierść zbije się w kołtun nie do rozczesania.

zdjecie 8

Przypominamy, że preparaty przeciwko pchłom i kleszczom typu spot-on nie są skuteczne jeśli zastosujemy je zaraz po kąpieli dlatego zalecane jest odczekać klika dni. Jeśli pies jest zapchlony, to zdecydowanie lepiej odwrócić tę kolejność. Najpierw zastosować preparat, a po 2 dniach dopiero wykąpać, wtedy mamy pewność, że większa część populacji pcheł zginęła w mękach;)